Реабілітація пацієнтів після різних офтальмохірургічних втручань

Реабілітація пацієнтів після різних офтальмохірургічних втручань

Реабілітація пацієнтів після різних офтальмохірургічних втручань

Пастух І. В., Гончарова Н. А., Шкіль Е. А., Пастух У. А.

Харківська медична академія післядипломної освіти (Харків, Україна)

 

Актуальність. Реабілітація пацієнтів, які перенесли різні офтальмохірургічні втручання, неможлива без призначення сучасної антибактеріальної та протизапальної терапії. Нерідко це спричинює розвиток ознак синдрому сухого ока, що потребує тривалого додаткового лікування. Для прискорення епітелізації післяопераційних ран і якнайшвидшого відновлення слізної плівки в післяопераційному періоді використовують препарати, що усувають запалення і мають мембрано- та ліпідостабілізувальні властивості. Дослідження ефективності дії сучасних лікарських препаратів, що пришвидшують загоєння очей у післяопераційний період, є актуальним напрямком в офтальмології.

Мета – вивчення результатів використання препарату EYE-t® Ектоін Про 2% (Farmaplant) у стандартній схемі лікування пацієнтів різного віку після офтальмохірургічних втручань.

Матеріал і методи. Дослідження проведено у групі з 32 пацієнтів (45 очей) віком від 8 до 69 років, які перенесли такі оперативні втручання: факоемульсифікація катаракти (ФЕК) з імплантацією ІОЛ (29 очей), антиглаукоматозні операції (6 очей), виправлення косоокості і пластичні операції на допоміжному апараті очей (10 очей). У комплексі післяопераційного лікування застосовувалися очні краплі — антибіотики і різні протизапальні засоби. З першого дня додатково було призначено препарат EYE-t® Ектоін Про 2% по 1 краплі тричі на день. Цей препарат є медичним засобом, що містить Еctоіn® – природну клітинно-захисну молекулу, яка усуває запалення і має мембрано- і ліпідостабілізувальні властивості. Краплі захищають від шкідливого впливу алергенів і сприяють регенерації сухої та подразненої кон’юнктиви, ефективно усувають свербіж, почервоніння і сльозливість очей. Препарат не містить консервантів. Огляд пацієнтів проводився щодня перші три дні, а потім через 7, 15, 30 днів після операції. Аналізували тривалість процесу епітелізації рогівки, наявність набряку рогівкової оболонки, вираженість больового синдрому, гостроту зору.

Результати. Післяопераційний період у всіх пацієнтів протікав без ускладнень. Позитивний терапевтичний ефект EYE-t® Ектоін Про 2% спостерігався вже після перших його закапувань. Відчуття стороннього тіла, свербіж або печіння, а також помірний набряк рогівки у ділянці післяопераційних ран були характерні протягом 2–3 днів. Вони значно зменшувалися після інстиляцій EYE-t® Ектоін Про 2%. Повна епітелізація поверхневих шарів рогівки у місцях рогівкових ран спостерігалася до 7-ї доби. Підвищення гостроти зору фіксувалося з першого дня після операції, максимальна гострота зору – із сьомого дня. Такою вона зберігалася упродовж 30 діб – максимального терміну спостереження за пацієнтами, яким призначали препарат EYE-t® Ектоін Про 2%. Після 15 днів використання кількість його інстиляцій зменшувалася до 2 разів на добу. Це давало змогу стабілізувати прекорнеальну плівку, запобігти розвитку в післяопераційний період синдрому сухого ока.

Висновки. Використання препарату EYE-t® Ектоін Про 2% в комплексному лікуванні після внутрішньоочних оперативних втручань допомогло зменшити неприємні суб’єктивні відчуття після операції, прискорити епітелізацію ран. Це знизило ризик розвитку інфекційних ускладнень, трофічних ушкоджень рогівки і прискорило відновлення зорових функцій. Отже, препарат EYE-t® Ектоін Про 2% дає змогу пришвидшити реабілітацію пацієнтів різного віку після офтальмохірургічних втручань.

 

Робота опублікована в Матеріалах науково-практичної конференції з міжнародною участю “Філатовські читання – 2019”, 23-24 травня 2019 р. – Одеса: Чорномор’я, 2019. – С. 236-237.

 

Farmaplant